2011. augusztus 31., szerda

A legjobb külföldi egyetemek 2011-ben


A Jiao Tong Egyetem 2003. óta teszi közzé a világ legjobb ötszáz egyetemének listáját. A rangsorolás során alkalmazott mutatók különféle súllyal esnek latba. 
Az oktatás minőségét a Nobel-díjasok, valamint Field-díjas öregdiákok számával mérik, a tantestület milyenségét e két mutató mellett az idézett publikációk számával hasonlítják össze. A tudományos munkát pedig a legelfogadottabb szaklapban (Nature and Science) megjelent publikációk számával, valamint azzal jellemzik, hogy Science Citation Index-expandedbe és a Social Science Citation Indexbe hány munkájuk került be.
A rangsorban idén sincs meglepetés. Az élen az immár évek óta verhetetlen Harvard University végzett. Őt a Stanford University, valamint a MIT követi. Általánosságban elmondható, hogy az ötszázas lista első felében az amerikai intézmények a meghatározóak. 
Az első tíz egyetem közés csupán két európai egyetem fért be. Ezek – nem meglepő módon – a két nagy múltú brit intézmény: az University of Oxford, valamint a University of Cambridge fért be. A legjobb ázsiai intézmény a tokiói lett 21.), bár egy helyet rontott helyezésén. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem a 70. lett, míg a Moszkvai Egyetem lett a legjobb kelet-európai iskola a maga 77. helyével. Ausztria három intézménnyel képviselteti magát a listán a Bécsi Egyetem a 151-200., a Bécsi Orvosi Egyetem, valamint az insbrucki egyetem a 201-300. lett.
A magyar intézmények közül évek óta az ELTE, valamint az SZTE tud bekerülni az ötszázas listába. Mind a két egyetem a 301-400. helyen végzett. Az SZTE a vegyészmérnöki képzés 200-as listáján a 150-200. helyet kaparintotta meg, míg az ELTE a földtudományi-képzések sorrendjében végzett a 100-150. helyen. Ezek után nem meglepő, hogy a magyar egyetemek listáját ez a két intézmény vezeti.
A Forbes.com is évről-évre elkészíti a legjobb amerikai egyetemek listáját. A magazin és a Center of College Affordability and Productivity által felállított sorrend mérőszámai a tandíj nagyságán, a végzett hallgatók fizetésén, valamint az öregdiákok tapasztalatain alapul, de természetesen figyelembe veszik az oktatói kar minőségét is. E téren szintén a Nobel-díjasok száma számít, míg a hallgatók által elnyert Rhodes-ösztöndíjat is figyelembe vették.
A világban évek óta verhetetlen Harvard ebben a rangsorban csupán a 8. helyen végzett. 2010-ben a legjobb egyetem az alig 2200 főt képző Williams College volt. A második az a Princeton lett, ami a világszinten a 7. legjobb egyetemnek számít. A dobogó harmadik fokát pedig a – szintén kevésbé ismert – Amherst College szerezte meg.

1 megjegyzés:

karrier_külföldön írta...

Ez a lista szerintem évek óta töretlen egy-két kisebb változástól eltekintve.